Menyecskeszem (Coreopsis), Kokárdavirág (Gallardia), Napfényvirág (Helenium)
A fészkesvirágzatúan családjába tartozó virágok. Valamennyi növény a kert napsütötte ágyásait részesíti előnyben. Hasonló környezetet igénylő növények révén jól kombinálhatóak, változatos virágszíneikkel, magasságaikkal szépen kiegészítik egymást. Kiváló méhlegelők, rovarbarát, madárbarát kertek élénk színű virágdíszei. A napfényvirág ugyan nyirkosabb talajt igényel, de a kokárdavirág és menyecskeszem sem bánja, ha nagy szárazság idején megöntözzük a töveket. Vágott virágként a menyecskeszem nem túl tartós, szemben a kokárdavirággal, mely hosszú időn át díszít vázában is.
Menyecskeszem vagy szépecske
A menyecskeszem Észak-Amerikából származik, legismertebb változatai sárga színekben pompáznak, de előfordulnak rózsaszínes változatok is. Virágszínük mellett a magasságuk is fajtánkként igen nagy változatosságot mutatnak. Virágzási ideje egész nyáron át tart, és nem ritka, hogy ősszel is szép virágdíszben találjuk a növényt különösen, ha az elvirágzás után a virágokat levágtuk a növényről.
Az alacsonyabb fajták az ágyások előterébe kerülhetnek, esetleg sziklás területek beültetésre is alkalmasak, míg a magasabb változatokat a virágágyak hátterébe érdemes ültetnünk. Jóval ritkábban előforduló egynyári fajtáikat tavasszal magvetéssel érdemes telepítenünk, de az évelő változatok tőosztással jól szaporíthatóak. Az évelő változatok igen szívós hosszú életű növények.
Kokárdavirág
Észak-Amerikából származó könnyen nevelhető, dísznövény. Sárga, narancs, burgundi gyakran sávozott, többszínű fészkes virágairól könnyen felismerhető növények, évtizedek óta a virágos kertek népszerű virágai. 20- 80 cm magas növények, így a virágágyások előterébe, középső részére ültethetjük őket. Sovány talajon is megélnek, így alacsonyabb fajtáji kiválók sziklakertekbe, kőedényekbe.
Egynyári változatait az évelőágyak foltjaiba vethetjük, kiegészítve azokat. Virágzási ideje júniustól szeptemberig tart, ha az elnyílt virágok eltávolítjuk megnyújthatjuk az őszi virágzást.
Napfényvirág
Közép-Amerikából Észak-Amerika déli részéről származó, igen kedvelt dísznövény. A szárazságtűrése, kiváltképp az elmúlt években egyre gyakrabban előforduló száraz levegőjű nyarakon mérsékelt, nem bánja, ha földje nyirkosabb, így öntözzük a nagy szárazságok idején. Késő nyáron, ősszel virágzik, magas növény, csodálatos háttérnövény virágágyakba, kerítések mentén.
Mivel jól viseli a nyirkos talajt, tópartra is telepíthetjük őket. Sárga, narancsszínű virágai jól illenek a napos kertek hasonló színű virágaihoz, de a lila virágú növényekkel jó kontrasztot alkotnak. A virágzási idő igen kései (július végétől kezdődik), így kézenfekvő korai virágzású növényekkel kombinálni, ha egész évadon át tartó virágzás a cél., ha viszont őszi virágúak mellé ültetjük a virágszínek kombinálásával tehetjük változatossá, érdekessé kertünket.
A kokárdavirág, napfényvirág, menyecskeszem gondozása
Alapvetően egyszerűen gondozható növények, így kezdő kertészek számára sem okoz gondot nevelésük. A napfényvirág a nyirkosabb talajt kedveli, a szárazságot nehezebben viseli. A menyecskeszem és a kokárdavirág jobban tűri a szárazságot, de a nyirkos talajt nem tolerálják.
A magas növények virágait (napfényvirág, menyecskeszem magasabb fajtáji) érdemes rácsszerkezetű támasztékkal megtámasztani. Készítsünk fémből, fából rácsos szerkezetet és helyezzük tavasszal a növények fölé, így azok átnövik a támasztékot és később kevésbé törnek, hajolnak, így különösen esős, szeles időben megóvhatjuk virágainkat. Az elterjedt virágcsoportokat ősszel, tavasszal kiásva a földből szétválaszthatjuk, így nemcsak szaporítjuk a növényeinket, de fiatalítjuk is őket.
Az elnyílt virágokat a virágzási idő végéig folyamatosan távolítsuk el, így sarkallva a növényt újabb virágzásra. A növényeket tavasz elején vágjuk vissza, és a levágott részeket összevágva helyezzük a növény köré, talaját így takarjuk és némi tápanyaggal is ellátjuk környezetét.
Növénybetegségek, jellemző kártevők
Alapvetően kártevőkkel szemben ellenálló igen szívós növények és ha számukra kedvező környezetet teremtünk, már meg is tettük a legfontosabb lépést növényeink megóvása érdekében. A menyecskeszemet fonalférgek veszélyeztethetik, ilyenkor a levelek levélerezettel körbevett részei sárgulnak, elszáradnak. A beteg részeket el kell távolítanunk. Beteg növényi részeket komposztba viszont sose tegyünk, semmisítsük meg az eltávolított növényi részeket.
A napfényvirágot szeretik a csigák, ellenük sörcsapdákkal, vagy fizikai akadályokkal védekezhetünk, mindenképpen gyűjtsük össze a kártevőket, csapadékos években irdatlanul elszaporodhatnak és nagy károkat okoznak.
Kerti növények, kerti évelők széles választéka
Kertészetünk folyamatosan bővülő kínálattal igyekszik a kerti évelők sokaságát, változékonyságát, sokoldalúságát bemutatni. Az általános leíráson túl a fajtaleírásoknál az adott növény legjellegzetesebb tulajdonságait kiemelve rövid leírásokkal, fényképekkel igyekszünk bemutatni a kertészetünkben kapható növényeket. A napfényvirág, menyecskeszem és kokárdavirág különböző fajtáit ajánljuk virágágyásokba, teraszok köré ültetve, illetve a kert bármely napos részére, de nagyobb kőedényekbe egyaránt.